Atrakcje i rozrywka w Krynicy Zdrój
Jeszcze nie tak dawno, Krynica noclegi kojarzona była głównie z kuracjuszami, którzy licznie przybywali do „Perły polskich uzdrowisk”. O ile miasto dalej szczyci się tym mianem, to z pewnością nie jest już wyłącznie typowym uzdrowiskiem.
Krynica noclegi tanie w bardzo krótkim czasie zbudowała bogatą ofertę dla wymagających turystów, począwszy od atrakcji dla miłośników sportu (liczne wyciągi narciarskie, kolej gondolowa, trasy do uprawiania narciarstwa biegowego, sztuczne lodowisko, baseny kryte, trasy rowerowe oraz wiele innych ciekawych obiektów), licznych pubów, dyskotek, restauracji i „gospód z regionalnym menu”, dorożek i zimowych kuligów (indywidualnych oraz grupowych), po dobrze oznakowane szlaki górskie, stadniny koni z możliwością nauki jazdy (również w terenie) i sporo innych atrakcji. Krynica pokoje do wynajęcia
Wśród zabytków Krynicy-Zdroju wyróżnić można:
pijalnię wód „Słotwinka” z 1806 roku;
Łazienki Borowinowe z 1881 roku;
drewniany kościół pw. Przemienienia Pańskiego z 1864 roku;
neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy z 1889 roku, w którym mieściła się pijalnia wody „Mieczysław” (ponownie otwarta w 2007.r); Krynica pensjonaty
szereg jednych z najstarszych zachowanych (często drewnianych) zabudowań willowych dla kuracjuszy, powstałych w drugiej połowie XIX wieku, jak np. „Biała Róża” z 1856 roku czy „Biały Orzeł” z 1857.
Wartymi zobaczenia są również: Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich, kwiatowe rzeźby, pomniki Jana Kiepury czy Nikifora oraz mający własną legendę Diabelski Kamień.
Krynica-Zdrój, jak wiele innych okolicznych miejscowości, oferuje swym gościom bogatą ofertę sportowo-rekreacyjną. Poza wycieczkami pieszymi i rowerowymi – okolice Krynicy i sama miejscowość znalazły się na trasie kolarskiego wyścigu Tour de Pologne, turyści chętnie korzystają z możliwości uprawiania jazdy konnej w okolicznych stadninach czy tenisa ziemnego. Dla spragnionych wrażeń przygotowano atrakcje parku linowego, spływów kajakowych, a zimą skutery śnieżne i psie zaprzęgi. Dla osób w każdym wieku działa Hala lodowa ze ślizgawkami.
W XVI wieku w okolicach Krynica wille (tzw. Łemkowszczyzna) pojawili się Łemkowie, czyli grupa etniczna górali karpackich. Początkowo nazywali siebie „Rusnakami”, nazwa „Łemko” pojawiła się dopiero w XIX wieku. Jest to grupa posiadająca własny język, kulturę i obyczaje, powstała najprawdopodobniej w wyniku wielkiej migracji pasterzy wołoskich na terenie Karpat.
Dla spragnionych wrażeń kulturalnych, przygotowano m.in. coroczny Europejski Festiwal imienia Jana Kiepury czy galerię lokalnych artystów „Pod Kasztanem”.
Do znanych osób związanych z Krynicą można zaliczyć takie osoby jak: Józef Dietl, Jan Kiepura, Nikifor Krynicki czy Jan Śmieszek.