Mazury domki zaprasza do:
- Leśniczówka Pranie – w starej, poniemieckiej leśniczówce znajduje się muzeum poświęcone poecie Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu.
- Stacja PAN w Popielnie – hodowane są tutaj m.in. koniki polskie typu tarpan, żubronie (krzyżówka krowy i żubra), jelenie, bobry. Na terenie stacji znajduje się również niewielkie muzeum, w którym jest m.in. ekspozycja zdeformowanych poroży.
- Bazylika w Świętej Lipce – XVII-wieczna budowla ukryta wśród zieleni.
- Świątynia Pokoju w Stoczku Klasztornym.
- Ełcka Kolej Wąskotorowa.
- Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ełku.
- Suwalski Park Krajobrazowy – jeden z najpiękniejszych w Polsce obszarów chronionych. Swoją urodę okolica ta zawdzięcza niezwykłej rzeźbie terenu i bogactwu jezior.
- Twierdza Boyen – wybudowana w latach 1844-1856, rozbudowywana i modernizowana do wybuchu II wojny światowej. Była ważnym miejscem w niemieckim systemie obronnym na wschodniej granicy. Twierdza znajduje się w gęstym lesie, otoczona jest fosą i murami. Latem w twierdzy odbywają się koncerty muzyki szantowej.
- Zamki krzyżackie w: Barcianach, Giżycku, Kętrzynie, Nidzicy, Rynie, Węgorzewie, Działdowie oraz ruiny zamku krzyżackiego w Ełku.
- Kwatera Hitlera „Wilczy Szaniec”.
- Rezerwat Żubrów – Wolisko, znajdujący się w Puszczy Boreckiej, drugi pod względem liczebności tych zwierząt w Polsce.
- Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie.
- Romnicka Puszcza – kompleks leśny zwany ‘polską tajgą’.
- Puszcza Borecka – możemy tu spotkać rzadkie okazy zwierząt żyjące na wolności, m.in. żubry (ok. 60 sztuk), rysie i wilki. Z ptaków żyją tu: orzeł bielik, rybołów, bocian czarny.
- Most obrotowy – jedyny w Polsce zwodzony most obrotowy.
- Fuledzki Róg – rezerwat przyrody nieożywionej na półwyspie Fuledzki Róg.
- Owczarnia – znajdująca się na południowy-wschód od Kętrzyna w stronę Giżycka. We wnętrzu chaty możemy obejrzeć wystrój mazurskiego domostwa oraz wystawę militariów znalezionych w okolicy. Latem można załapać się na organizowane w pobliżu ognisko.
- Mazurki Park Krajobrazowy – utworzony w 1977 r. Powierzchnia parku zajmuje 55 tys. ha terenu. Park ma za zadanie chronić życie świata roślinnego, zwierzęcego oraz wodnego. W granicach rezerwatu żyje największe w Polsce skupisko łabędzia niemego. Prócz łabędzia żyją tu również: łyski, perkozy (dwuczube, rdzawoszyje), zauszniki i perkozki, kaczki krzyżówki i rzadkie w Polsce hełmiatki, wodnik, kokoszka wodna, kureczka nakrapiana, czaple (bąk bączek i czapla siwa). Jeżeli chodzi o ssaki, spotkać tu można: rzęsorka rzeczka, karczownika ziemnowodnego, norkę amerykańską, jenota, dzika oraz (czasem) łosia.
- Kanały mazurskie.
- Kanał Elbląski – najdłuższy kanał żeglowny w Polsce. Jego długość wynosi 84,2 km.
- Kanał Mazurski – zaprojektowany by utworzyć wodną trasę komunikacyjną i połączyć drogą wodną krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem.
- Pole bitwy w Grunwaldzie.
- Piękna Góra – centrum sportowo-rekreacyjne (m.in. wyciągiem krzesełkowym oraz torem narciarskim i saneczkowym (czynnym również w lecie).
- Miasteczko westernowe Mrongoville.
- Pałac w Sztynorcie XVII-wieczny pałac rodu Lehndorff.
- Zespół pałacowo-parkowy w Sorkwitach położony nad jeziorem Lampackim.
- Dwór w Brzeźnicy – Majątek ziemski zbudowany około 1820.
- Pałac w Kałkach – Dwór klasycystyczny z przełomu XVIII i XIX w.