Snowgliding w Bieszczadach

wyjazd

region

apartament

domki

pensjonat

Snowgliding to nowy sport zimowy. Można go uznać za formę narciarstwa, lecz polega na wykorzystaniu nart w sposób nieco inny niż tradycyjnie. Konkretnie działa to tak, że narciarz porusza się wykorzystując niewielkich rozmiarów skrzydło o specjalnej konstrukcji i mniejszych rozmiarach od standardowej paralotni. Łapie weń wiatr, dzięki czemu przemieszcza się w wybranym przez siebie kierunku, również i w górę stoku. Czyli wiatr stanowi dla narciarza swego rodzaju „napędem”. Narciarz może osiągnąć prędkość nawet rzędu 70 km/h – wszystko zależy od siły wiatru. A jeśli potrafi odpowiednio wykorzystać wiatr, narciarz może nawet unieść się w powietrze, wykonać niski, krótki lot, po czym miękko opada na ziemię i jedzie dalej. Narciarz o większych umiejętnościach podczas skrętów i zmiany kierunku jazdy potrafi wykonywać widowiskowe skoki i inne efektowne ewolucje lub manewry nad stokiem. Jednakże snowgliding to przede wszystkim narciarstwo – kontakt z ziemią i jazda na nartach jest tu najważniejsza. Chodzi głównie o to, aby ślizgać się po śniegu. Snowgliding może nie tylko stanowić alternatywę dla narciarstwa zjazdowego, lecz może to być również sposób na podróżowanie zimą po otwartych przestrzeniach, lub nawet przemieszczanie się w górach. Podczas wycieczek górskich stanowiłby znakomite uzupełnienie dla skitouringu, pozwalając w krótszym czasie pokonać większe przestrzenie przy mniejszym wysiłku fizycznym. Bieszczady noclegi zapraszają.

Co ważne ten nietypowy sposób jazdy na nartach został wynaleziony nie na stokach alpejskich, czy w Skandynawii, lecz w… naszych polskich Bieszczadach! Człowiekiem, który wymyślił snowgliding oraz opracował technikę jazdy jest Wacław Kuzło, instruktor w Prowing Team. Przez cztery lata, podczas długich samotnych godzin spędzonych na bieszczadzkich połoninach, pracował nad techniką, doskonalił ją, wykorzystując przy tym swoje doświadczenie pilota paralotni. A teraz przekazuje swoją wiedzę i umiejętności innym. Swoje umiejętności prezentował także w Norwegii na płaskowyżu Hardangervidda, gdzie trenują polarnicy, by nauczyć ich, w jaki sposób podczas ekspedycji powinni przemieszczać się efektywnie na śniegu wykorzystując technikę snowglidingową noclegi Bieszczady.

Snowgliding uprawiać może każdy i praktycznie wszędzie – zarówno w górach, jak i na płaskim terenie, na przygotowanym stoku lub w kopnym śniegu. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy umiejętność jazdy na nartach, opanowanie techniki sterowania skrzydłem oraz właściwe skoordynowanie obu tych elementów.

Snowgliding jest czasem mylony ze snowkitingiem oraz speedridingiem, ponieważ w tych dyscyplinach sportu wykorzystuje się narty i skrzydło. Jednakże snowgliding jest w zasadzie sportem dla każdego, podczas gdy speedriding jest przecież sportem ekstremalnym – polega wszakże na „ostrej” jeździe na nartach w dół wysokimi, stromymi zboczami górskimi.

Do wyposażenia narciarza snowglidingowego należą narty, skrzydło i uprząż. Jeżeli chodzi o narty, mogą one być dowolnego rodzaju, nie ma ograniczeń ani szczegółowych wytycznych w tym zakresie. Narciarz musi również posiadać specjalną uprząż, w którą będzie wpięty i do której przypnie skrzydło pozwalające na wykorzystanie wiatru jako swoistej siły napędowej. Rozmiar skrzydła dobiera się w zależności od siły wiatru. Przy słabszym wietrze można użyć nawet zwykłej paralotni, ale z reguły wykorzystuje się speed wing czyli małe skrzydło (o powierzchni od 12 m2 do 18m2). Skrzydło zaopatrzone jest w uchwyty sterownicze, które narciarz trzyma w dłoniach. Pociągając za nie i umiejętnie balansując ciałem decyduje o kierunku jazdy i wykonuje skręty.

Snowgliding jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu dla osób, którym znudziło się narciarstwo „wyciągowe”, ale które nie chcą uprawiać sportów ekstremalnych. Jednocześnie jest interesującą propozycją dla tych, którzy chcą zimą odbywać wycieczki w górach, lub nawet na obszarze nizinnym i przemieszczać się przy tym szybko, sprawnie, przy jak najmniejszym obciążeniu fizycznym organizmu. Być może czas pokaże inne zastosowania snowglidingu. A być może ktoś pokusi się o skonstruowanie skrzydła lub nawet nart, które byłyby wykorzystywane tylko w snowglidingu. Z pewnością jednak jest to młoda dyscyplina sportowa, w której tkwi ogromny potencjał i która będzie dynamicznie się rozwijać.

Karpacz kwatery, Małe Ciche ośrodki wczasowe, Mazury noclegi nad jeziorem, Pisz noclegi, Polańczyk domki nad jeziorem solińskim

Możliwość komentowania jest wyłączona.