Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

kwatery

wymarzone

urlop

wczasowisko

turystycznie

W marcu 2013 w Lutowiskach podpisany został dokument na mocy którego powołano do życia Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady. Jest to teren promocyjny nie posiadający statusu prawnego. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest informowanie społeczeństwa o wyjątkowym nocnym środowisku, jego ochrona i eliminowanie zagrożeń jakie niesie zanieczyszczenie światłem a także rozwój tzw. astroturystyki.

Sama idea utworzenia takiego Parku w Bieszczadach Zachodnich wzorowana jest na innych tego typu projektach, które powstały wcześniej.

Szczególny wpływ na tę inicjatywę miał projekt pod nazwą Karpackie Niebo, który miał za zadanie promowanie turystyki związanej z astronomią na terenie pogranicza.

Celem powołania parku jest propagowanie ochrony środowiska nocnego w zakresie ochrony przed sztucznym, nadmiernym światłem, ochrona przyrody oraz promocja turystyki astronomicznej i ekologicznego rozwoju regionu. Istotnym celem jest edukacja młodzieży. Szerzenie wiedzy z zakresu astronomii w atrakcyjny sposób w połączeniu atrakcyjnymi formami wypoczynku blisko przyrody to szansa na wyedukowanie nowego pokolenia naukowców – coraz bardziej poszukiwanych przez nowoczesne branże gospodarki i placówki naukowe związane z rozwojem transportu, telekomunikacji, poszukiwania surowców czy też fizyki.

Jak uważają twórcy parku ochrona ciemnego nieba w Bieszczadach niesie za sobą same korzyści poprzez promowanie zrównoważonych, „zielonych” form turystyki, obniżenie kosztów oświetlenia budynków i ulic, tworzenie nowych miejsc pracy oraz poprawę zdrowia mieszkańców poprzez odpowiednie rozwiązania techniczne związane z rodzajem i montażem oświetlenia.

W szczególności park ma na celu:

  • propagować ochronę nocnego środowiska naturalnego z akcentem na ciemne, rozgwieżdżone niebo tym samym stanowiąc podstawę dla ochrony środowiska naturalnego tego obszaru przed zanieczyszczeniem światłem,
  • informować społeczeństwo i społeczność naukową o dobrze zachowanym na tym obszarze nocnym środowisku naturalnym,
  • propagować sposoby ochrony przed zanieczyszczeniem światłem oraz sposoby dobrego oświetlenia,
  • propagować zrównoważony rozwój regionu, w tym taką działalność gospodarczą, która służy obszarom chronionym i miejscowej społeczności.
Powierzchnia całkowita parku wynosi 113 846,41 ha, w tym:
  • Bieszczadzki Park Narodowy – 29 200,48 ha,
  • Park Krajobrazowy Doliny Sanu – 33 480,24 ha,
  • Ciśniańsko – Wetliński Park Krajobrazowy – 51 165,69 ha.

Otwarty w Bieszczadach Park Gwiezdnego nieba jest drugim pod względem wielkości obszarem chronionego nieba w Europie oraz drugim tego typu parkiem w Polsce.

Jednak wraz z Parkiem Ciemnego Nieba „Poloniny” na Słowacji, jako obszar obejmujący polską i słowacką część Międzynarodowego Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie” tworzą największy w Europie spójny obszar ochrony nocnego nieba o łącznej wielkości 162 365.42 ha. Jest to również obszar o najlepszej jakości nocnego nieba, z najmniejszym zanieczyszczeniem sztucznym światłem.

tanie noclegi Bory Tucholski, Dąbki noclegi z widokiem na morze, Władysławowo noclegi blisko morza, Sandomierz kwatery

Możliwość komentowania jest wyłączona.