Karpackie niebo, czyli gwiazdy nad Bieszczadami

podlasem

kwiatek

bartkowska

weglarz

malinow

lizon

asienka

palider

malalaka

Jednym z bardziej interesujących projektów związanych z turystyką jest z pewnością polsko-słowacki projekt pod tajemniczą nazwą „Karpackie niebo” (Karpatské nebo). Jego pełna nazwa brzmi: „Karpackie niebo. Rozwój produktów związanych z astronomią na terenie polsko-słowackiego pogranicza”. Jak można wywnioskować z nazwy, tematem wiodącym projektu jest niezwykle ciekawe niebo, które można obserwować nad polsko-słowackim pograniczem.

Współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013 projekt, ma na celu promowanie turystyki związanej z astronomią na terenie pogranicza. Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu konkurencyjności regionu poprzez rozwój lokalnej infrastruktury, poprawę jakości produktu turystycznego oraz poprawę dostępności i jakości edukacji a mówiąc bardziej przystępnym językiem, w ramach projektu powstają ciekawe miejsca, parki, obserwatoria astronomiczne oraz planetaria z myślą o turystach zainteresowanych tym tematem, co oprócz propagowania samej wiedzy związanej z astronomią ma spowodować intensywniejszy rozwój regionu również na poziomie rekreacyjnym, turystycznym i usługowym. Partnerem wiodącym projektu jest Wihorlackie Obserwatorium Astronomiczne w Humennem.

Twórcy projektu założyli, iż aby to osiągnąć niezbędne jest wyposażenie wybranych placówek w odpowiedni sprzęt, budowa placówek w miejscach najlepiej się do tego nadających, utworzenie parku związanego z tematem a także powiązanie obiektów z sektorem turystycznym. Ponieważ projekt ma pełnić również rolę edukacyjną, nie tylko dla turystów, założono, iż obserwatoria astronomiczne, które miały powstać zlokalizowane będą m.in. w szkołach.

Obserwatoria takie już powstały, zostały wyposażone w sprzęt i funkcjonują. Po stronie słowackiej w gimnazjum w Sninie, natomiast w Polsce w liceach w Jaśle oraz Lesku. Na dachach budynków w/w szkół zbudowano obrotowe i rozsuwane kopuły, zamontowano teleskopy oraz wyposażono te placówki w sprzęt dodatkowy.

Oprócz obserwatoriów znajdujących się w szkołach, wyremontowano i wyposażono większe obserwatoria w bardziej dogodnym do obserwacji terenie. Takie obserwatoria działają obecnie na Kolonickim Sedle i Roztokach na Słowacji oraz na Lubomirze k. Wiśniowej (Beskid Makowski). W ramach projektu „Karpackie niebo” obserwatoria te mają stać się przykładem wykorzystania obserwatorium astronomicznego jako atrakcji dla turystów. Roztoky oraz Lubomir to stare, przedwojenne obserwatoria, które zostały unowocześnione i wyposażone w sprzęt.

Obserwatorium Kolonice na Kolonickim sedle posiada największy na Słowacji teleskop, pozyskany z Ukrainy. Średnica głównego zwierciadła wynosi 1m. 25 maja 2010 rozpoczęła się również budowa planetarium, tuż obok kolonickiego obserwatorium. Jest to największa inwestycja całego projektu. Same prace budowlane przy planetarium kosztowały 309 999 euro. Całość nie jest jeszcze ukończona. Zainstalowano już kopułę projekcyjną, zrobioną zresztą w bardzo ciekawy sposób – ekran projekcyjny tej półkolistej kopuły wykonany jest z tkaniny, która podczas projekcji napinana jest za pomocą podciśnienia wytwarzanego pomiędzy nią a dachem planetarium. Brakuje jeszcze projektora. Będzie to projektor ZKP2, umieszczony na hydraulicznym podnośniku, co umożliwi jego chowanie w podłodze planetarium. Dzięki temu w obiekcie będzie również możliwość organizowania seminariów i konferencji. Ponadto brakuje jeszcze części wyposażenia.

pensjonaty Świeradów-Zdrój, kwatery Świeradów-Zdrój, Ustronie Morskie noclegi, zakopane noclegi pokoje, Iława noclegi tanio

Możliwość komentowania jest wyłączona.