Bieszczadzka Kolejka Leśna

ukrystyny

umajerczyka

uwladka 

halina

kominek

zaryska

rzadkosz

majerczyk

budz

mrugala

Założona z końcem XIXw. bieszczadzka kolejka wąskotorowa, stała się od tego czasu nierozłącznym elementem krajobrazu Bieszczadów. Niegdyś liczyła dziesiątki kilometrów i posiadała wiele odnóg. Początkiem lat 90.XXw. została całkowicie zamknięta, a następnie przywrócona do życia dzięki staraniom Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Dziś unawana jest za jeden z najlepszych produktów turystycznych Podkarpacia i cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, kursując na trasach z Majdanu do Przysłupa oraz Balnicy.

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa stanowi obecnie jedną z atrakcji turystycznych Bieszczadów. Służyła mieszkańcom tej górskiej krainy jako ważna trasa komunikacyjna ożywiająca gospodarczo dawne wsie królewskie położone u stóp granicznego Beskidu.

Już od 1898 r. codziennie pociąg wyruszał na trasę Nowy Łupków – Cisna, a od 1904 r. docierał aż do wsi Beskid. Po II wojnie światowej odbudowano kolejkę ze zniszczeń i przemierzała ona długi szlak liczący 98 km od Rzepedzi i Nowego Łupkowa aż do Moczarnego za Wetliną.

Dziś początkiem XXI stulecia bieszczadzka ciuchcia funkcjonuje dzięki grupie pasjonatów tworzących Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej-Majdanie, która utrzymuje ruch pociągów na trasie: Wola Michowa – Balnica – Solinka – Żubracze – Cisna – Dołżyca – Przysłup. Kursują one głównie w okresie wakacji od 1 lipca do końca sierpnia. Można zamówić przejażdżkę ciuchcią np. dla grup wycieczkowych także w innych porach roku po wcześniejszym uzgodnieniu.

Trasa przejażdżki jest bardzo urozmaicona. Z rozległej doliny prerii Woli Michowej ciągnie się wąską górską doliną do granicy ze Słowacją w Balnicy. Stąd zaczyna się cudowny leśny odcinek bieszczadzkiej kniei, na którym ciuchcia przeciska się przez puszczę bukową w paśmie granicznym. Duże wrażenie wywiera pustkowie dawnej Solinki, a następnie zjazd wzdłuż koryta górnej Solinki przez Żubracze do Majdanu. Z tej głównej stacji ciuchcia wyrusza przez coraz szerszą dolinę do Cisnej i Dołżycy, a stąd – opuszczając uroczą dolinę Solinki – wspina się coraz wyżej odsłaniając przy wiele zakrętach coraz bardziej rozległe panoramy na pasmo graniczne oraz masywy Łopiennika i Falowej.


Możliwość komentowania jest wyłączona.